Výcvik dravce I.

31. října 2013 v 0:01 | Sonča |  Výcvik dravců

Výcvik dravce I.

V sokolnictví není výcvik jako výcvik.. Jiný výcvik bude mít sokol (dravec vysokého letu) a káně (dravec nízkého letu). Nejdříve bych ale začala úplným začátkem výcviku.

ONÁŠENÍ:

Onášení provází dravce a sokolníka po celý život. U mláďat se to nazývá i "ochočení" - proces, kdy si dravec zvyká na sokolníka a rukavici, doteky, přijímání čepičky a následnému zastínění atd. Dravec se při onášení krmí hlavně na ruce, aby si postupně zvykal a rukavici viděl jí jako zdroj potravy, chodí se s ním u silnice, kde jezdí auta,nebo po dalších rušnějších místech (my dokonce jezdili i autobusem :D ).PRVNÍ PŘÍLETY:

Když má dravec u dostatečně pevné peří a vztah mezi sokolníkem a dravcem získal aspoň minimul důvěry, může se přejít k prvním pokusům o přílety.
Dělá se to prakticky tak, že si stoupnete přibližně 30cm od posedu s masem na rukavici a pokoušíte se přilákat dravcovu pozornost (často se používá oslovení jménem, "hop!" nebo "pojď!"). Jakmile dravec přeskočí a nasytí se, posadí se zpět na posed a rituál se opakuje, ale z větší vzdálenosti. V této době je taky velmi důležité držet dravce zkrátka a nepřejídat ho. Přežraný dravec nebude mít potřebu si přeskočit na rukavici a výcvik se tímto jen komplikuje a dochází k jeho prodloužení.

* Dravec vždycky musí dostat odměnu!! Dravec vidí v rukavici jakousi kořist a bez odměny by ho to nebavilo a přestal by přilétat.

PŘÍLETOVÁ ŠŇŮRA:

Jakmile dravec zvládá přeskoky na délku dloužce (1-1,5m) přechází se na další level a tím je příletová šňůra. Příletová šňůtka je v podtsatě 20-50 dlouhý provázek. Princip zůstává stejný jako u prvních přeskoků na rukavici, jen je rozdíl v tom, že z několika centimetrů se stávají postupně metry. U mě a Eddieho to bylo vždycky tak,že se ke mě na oblouku otočil zády a ignoroval mě, proto je důležité v této době mít hodně trpělivost a hlavně vytrvat.. Ne nadarmo se říká, že trpělivost přináší růže.. :)


PRVNÍ VOLNÉ PŘÍLETY:

Jakmile dravec létá na rukavici pro odměnu bez váhání a máme dostatečnou důvěru, můžeme přejít k příletům bez provázku. Zde už je důležité pečlivě hlídat váhu dravce, pokud dravec zalétne na strom, nebo na komín (!!!) můžete volat jak chcete, ale dravec nepřiletí.
Jakmile dravec není na provázku, nic ho k sokolníkovi nepoutá, je volný. Může si odletět kamkoliv chce a my s tím nic nezmůžeme.. A to je na sokolnictví to krásné, ta důvěra mezi dravcem a sokolníkem.. :)


Ve středověku sokolník Bedřich II. Hohenštaufský řekl:

"Pozemního tvora ovládnete násilím a jinými prostředky, ale ptáka, který krouží ve výši, může zaujmout a vycvičit jen lidský duch."


Veškerý text jsem poctivě sepisovala sama, kopírování mi nevadí, ale pouze s mým povolením a následným uvedením jako zdroj... Děkuji moc ;)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Pavel Kejla Pavel Kejla | E-mail | 13. července 2015 v 9:39 | Reagovat

můžou mít také děti dravce i bez licence?

2 Sonče Sonče | E-mail | Web | 13. července 2015 v 10:38 | Reagovat

[1]: No.. minimálně nějakou zkušenost a vědomosti ohledně sokolnictví by mít měli.. Taky záleží děti v jakém věku.. Malým dětem bych to nedoporučovala bez zkušeného dospělého, nejlíp sokolníka.. Dravec není morče..
Ale upřímně, je lepší tu licenci mít, nebo být alespoň adept.. Člověk se pak vyhne nepříjemnostem ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Účelem tohoto blogu je ukázat,že sokolnictví není jen o tom,že dravec přilítá na rukavici za kus masa,ale že to je i o srandě a přátelství mezi dravcem a člověkem. :) :)