Sokolnické potřeby

19. července 2013 v 17:35 | Sonča |  Výcvik dravců

Sokolnické potřeby

Sokolnické potřeby se skládají ze dvou částí: Potřeby pro sokolníka a potřeby pro dravce

Výbava sokolníka:
Výbava sokolníka se skládá z rukavice, brašny,atrapa kořisti (vábítko,vlečka), zárazák, příletová šňůra a je vhodná i telemetrie.

RUKAVICE:
Chrání sokolníkovu ruku, před velice ostrými drápy dravce. Kdyby sokolník neměl rukavici a dravec dostal křeč (silný stisk) jeho drápy by se zastavili až o kost a menší kůstky by úplně rozdrtil. Vyrábí se hlavně na levou ruku, protože pravou potřebujete k tomu, aby jste dobře uvázali sokolnický uzel. Vyrábějí se 4 druhy: - pro drobné dravce (poštolky)- tato rukavice dosahuje ke konci zápěstí a je pouze z jedné vrstvykůže, jelikož poštolka nemá takový stist a více vrstev by bylo zbytečné. Sokolí (používá se pro sokoly)- tato rukavice dosahuje do půlky předloktí a je ze dvou vrstev kůže. Jestřábí (např. káně,jestřáb)- rukavice dosahuje asi tak do 2/3 předloktí, je ze dvou vrstev silnější kůže. Orlí (pro orly) je přes celé předloktí. Šije se ze 2-3 vrstev silné kůže. Je duležité taky koukat na materiál, rukavice z nekvalitní kůže je akorád zbytečná. Rukavice nesmí být moc tvrdá, aby v ní sokolník mohl dobře ohýbat prsty a držet chvatouvá poutka (u orlí je to trochu jiné) POZN. Orel váží okolo 5-6kg, když už káně harrisovo je schopné rozdrtit malé kůstky, co je schopný asi udělat takový orel na holé ruce, když dostane křeč? ;)
Tady byla ta rukavice poměrně "nová"

BRAŠNA:
Brašen je více druhů a požadavky každého se liší. Je docela složité na internetu najít brašnu podle našich představ (i já s tím mám problém). Jsou textilní a kožené. Každá má své výhody i nevýhody. Dobrá brašna by měla obsahovat dostatečně mnoho kapes na kořist, odměnu, příletovou šňůru, na atrapu kořisti a další drobnosti (dalekohled, dloužec, závazák - lovecný nůž,lékarnička). Někdo používá batoh a k výcviku pouze ledvinku. Momentálně se staly žádané sokolnické vesty, které jsou velmi praktické, nikde neškrtí a neplandají.

VÁBÍTKO:
Vábítko je atrapa, která vybadá jako "pták". Cvičí se na ní hlavně sokolovití dravci. Vábítkem se točí pomocí dlouhého řemene. Je duležité, aby sokolník byl opatrný a netrefil dravce.

VLEČKA:
Vlečka je vycpaná kůže např. králičí. Většina sokolníků si vlečky a vábítka vyrábějí sami doma. Dravci se na ní učí lovit savce. Ze začátku sokolník s vlečkou pouze běží, ale králík běží mnohem rychleji a proto se později vlečka připevní na naviják nebo za auto a jede se sní přibližně rychlostí 50km/h po poli. Vlečka obsahuje jakousi koženou "hlavu" ke které se přiváže odměna.. Je duležité, aby se dravec učil chytat kořist za hlavu.Kdyby se dravec chytl např. na zádech tak by ho králík mohl skopnout a poranit a pak z důvodu, že hlava je nepotřebná část zvířete a tím,že na ní dravec zaútočí se zachová kvalitnější maso.

TELEMETRIE:
Telemetrie je vysílací zařízení, jenž má dravec připevněné na zádech nebo na rýdovacích perech. Pokud by dravec zbloudil, je možné ho pomocí antény, kterou má sokolník většinou v brašně později najít. Patří to mezi finančně náročnější pomůcky, ale rozhodně se to neztratí.

Potřeby pro dravce:
Potřeby pro dravce pro dravce se skládají z příletové šňůry (zpočátku výcviku), ubutí, dloužce, obratlíku, rolniček a popřípadě čepičky.

PŘÍLETOVÁ ŠŇŮRA:
Příletová šňůra slouží, při výcviku dravců.Je to tenký a dlouhý (20-50m) provázek, který je namotaný na nějakém držáku/špulce/dřívku (snižuje se riziko zamotání). Když dravec zvládá přískoky na rukavici, ale ještě není plně vycvičený a nejsme 100% ujištěni, že dokáže přiletět i bez šňůry je připevněn na příletové šňůře. Dravec se k ní připevňuje buď sokolnickým uzlem za poutka nebo pomocí karabinky, která bývá jen stěžení letu pro malé dravce.
OBUTÍ:
Obutí se skládá ze dvou částí. Objímky, což jsou ty "náramky, co má dravec na nohou a z chvatových poutek (kožené řemínky), které slouží k připevnění ke dloužci a řemínku, kterým je dravec připevněný k rukavici. Dravec má na sobě obutí celý život.

Kožený "náramek" se nazývá objímka a provázek,který je provlečený skrz objímku se nazývá chvatové poutko

DLOUŽEC:
Šňůra o délce 1-1,5m, kterou je dravec připevněný k posedu nebo oblouku. K uvázání se používá sokolnický uzel.

OBRATLÍK:
Kovová součáska, skládající se ze dvou spojených kroužků,které se mohou volně otáčet. Zabraňují zamotání chvatových poutek, během uvázání dravce. Je třeba dbát na kvalitu. Laciné obratlíky mohou prasknout a může se stát, že dravec uletí.


ČEPIČKY:
Čepičky slouží k tzv. zastínění dravce. Dravec přes ní nic nevidí a nehrozí, že by ho něco znervózňovalo. Každý dravec musí mít svou vlastní čepičku, jelikož každý druh dravce má trochu jiný tvar a velikost hlavy a čepička mu musí absolutně skvěle padnout. Nesmí ho škrtit, ale také přes ní nic nesmí vidět.

Podle velikosti se dělí na: sokolí, krahujcovité a orlí.
Podle typu se pak dělí na: kirgizské, holandské a indické ("rohaté").

ROLNIČKY:
Rolničky jsou upevněny na stojákách dravce. Používají se speciální sokolnické rolničky, které dobře zní. Slouží především k tomu, že když jdeme hustým lesem a dravec se nám ztratí z očí, podle zvuku rolniček dokážeme přibližně určit jeho polohu, nebo pokud by dravec zapadl do husté trávy, zvuk rolničky nás k němu dovede. Jsou různé velikosti rolniček, aby se nestalo, že poštolka za sebou potáhne rolničku velkou jako ona sama.


Veškerý text jsem poctivě sepisovala sama, kopírování mi nevadí, ale pouze s mým povolením a následným uvedením jako zdroj... Děkuji moc ;)
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Modřenka Modřenka | 26. srpna 2013 v 12:36 | Reagovat

Moc hezké stránky
:)

2 Sonča Sonča | E-mail | Web | 26. srpna 2013 v 14:15 | Reagovat

Děkuju.. :)

3 Tadeáš Tadeáš | 6. ledna 2016 v 14:59 | Reagovat

Super článek.

4 Sonča Sonča | E-mail | Web | 6. ledna 2016 v 20:27 | Reagovat

[3]: Díky :)

5 Karel Karel | E-mail | 9. února 2016 v 23:47 | Reagovat

Dobry den rad bych si to odvaz s kopiroval jsem novi adept CMMS Rokycany dekuji zakladnou odpovet

6 Sonča Sonča | E-mail | Web | 10. února 2016 v 14:32 | Reagovat

[5]: Dobrý den...
Dobře, není problém.. :)

Hodně štěstí u zkoušek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Účelem tohoto blogu je ukázat,že sokolnictví není jen o tom,že dravec přilítá na rukavici za kus masa,ale že to je i o srandě a přátelství mezi dravcem a člověkem. :) :)